🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

lekkomyślny czy lekko myślny – razem czy osobno

W dzisiejszym świecie wielu ludzi ma problem z poprawną pisownią niektórych wyrazów. Do takich należy też wyraz ,,lekkomyślny”, ponieważ ludziom wydaje się, że poprawnie może być ,,lekko myślny”. Jednak poprawna jest forma pierwsza, czyli ,,lekkomyślny”. A dlaczego tak?
W języku polskim pisownia dużej części wyrazów zależy od zasad ortograficznych i gramatycznych. I w tym przypadku tak jest. Słowo ,,lekkomyślny” pisze się razem, ponieważ zachodzi tu zasada, że jest to wyraz z połączenia dwóch innych słów. Słowa ,,lekki” i ,,myśleć” zostały połączone ze sobą wrostkiem ,,o”, co przyczyniło się do złączonej pisowni tych wyrazów. Może się to wydawać skomplikowane, jednak tak nie jest. Oto kilka zdań z tym słowem:
– ,,Maciek jest bardzo lekkomyślny”, więc często nie zastanawia się nad swoim zachowaniem, przez co ma później poważne problemy.”
– ,,Lekkomyślna postawa często prowadzi do poważnych problemów z policją i służbami mundurowymi.”
– ,,Ludzie muszą przestać myśleć tak lekkomyślnie, ponieważ może się to źle skończyć dla ludzkości.”
– ,,Przez lekkomyślne podejście do życia, mój tata trafił do szpitala.”
– ,,Magda musi zawsze wszystko poważnie przemyśleć, przez co nigdy nie myśli lekkomyślnie.”
Mam nadzieję, że nie będziesz mieć już teraz problemu z pisownią tego słowa. Jednak, gdyby taki się pojawił, to przypomnij sobie to zdanie ,,Lekkomyślne myślenie razem z więzieniem” i skojarzysz sobie wtedy, że słowo ,,lekkomyślny” ma złączoną pisownię, o czym mówi wyraz ,,razem” w tym krótkim wierszyku.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!