Lezbijki czy lesbijki?
W języku polskim jest wiele kłopotliwych wyrazów, których zapis budzi wiele wątpliwości. Takim problematycznym słowem jest wyraz „lesbijka”. Trudność ortograficzna polega na tym, że słyszymy inną głoskę, niż zapisujemy. Gdy wypowiadamy wyraz „lesbijka” słyszymy „z”. Dzieje się tak, ponieważ obok „s” jest „b”, które je udźwięcznia. Jednakże stosujemy zapis przez „s”.
Co oznacza ten kłopotliwy wyraz? Lesbijkami, według definicji, nazywamy kobiety o orientacji homoseksualnej, czyli takie, które czują pociąg wyłącznie do innych kobiet. Rzadziej są nazywane safonkami – od Safony (słynnej starożytnej poetki) lub trybadami.Pochodzenie wyrazuSłowo to pochodzi od nazwy greckiej wyspy Lesbos, na której mieszkała wspomniana już poetka – Safona. Tworzyła na przełomie VII/VI p.n.e. i była pierwszą w historii kobiecą autorką poezji. Prowadziła swoją szkołę dla dziewczyn. Za każdym razem, gdy któraś z jej uczennic opuszczała wyspę, Safona pisała dla niej wiersze miłosne. Były tak piękne i przejmujące, że zapadały w pamięć, a nazwa wyspy Lesbos stała się miejscem wyjątkowym dla dorastających kobiet i wkrótce stała się zaczątkiem słowa „lesbijka” – w znaczeniu grupy kobiet. Jednak słowo to nie musi oznaczać jedynie osoby, która czuje pociąg do przedstawicielki tej samej płci. Może to również być określenie mieszkanki wyspy Lesbos. Jednak jeżeli wyraz występuje w takim znaczeniu, trzeba go zapisać zawsze wielką literą.
Przykładowe zdania:
Pierwsze znaczenie:
– Nie obchodzi mnie czy jesteś lesbijką, czy osobą heteroseksualną, nie ma to dla mnie znaczenia.
Drugie znaczenie:
– Znajoma mojej mamy jest Lesbijką i pochodzi z wyspy Lesbos.
Warto zapamiętać te informacje. Mogą się przydać przy okazji wypowiadania się w Internecie, np. podczas pisania bloga, ale także w życiu codziennym. Przy okazji rozstrzygania problemów z ortografią, warto przypomnieć innym, że trzeba szanować każdego człowieka i nie należy nikogo potępiać lub oceniać tylko dlatego, że jest inny.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!