maila czy meila
Jak mamy napisać: „maila” czy „meila”? To pytanie na pewno spędza wielu osobom sen z powiek. Jak na nie odpowiedzieć?Rzeczownik mail (e-mail) pochodzi od angielskiego słowa e-mail. Jest to słowo, którego używamy na określenie poczty elektronicznej, wiadomości wysłanej drogą elektroniczną, a także w odniesieniu elektronicznego adresu pocztowego. Poprawną wersją tego słowa w bierniku jest forma mail (mail to rzeczownik nieżywotny, a końcówka -a jest zarezerwowana dla rzeczowników żywotnych). W dopełniaczu użyjemy formy maila lub mailu.Możliwa jest także spolszczona wersja, która brzmi: mejla. Trzeba jednak pamiętać, że mail i mejl to formy potoczne, gdyż w języku oficjalnym używamy formy e-mail.
Przykładowe zdania:Moja nauczycielka wysłała mi mail z dodatkowymi zadaniami z języka polskiego do zrobienia.
Mój dziadek i babcia długo się uczyli wysyłać do mnie maile, ale w końcu się im to udało i możemy ze sobą korespondować.
W dzisiejszych czasach bardzo dużo spraw załatwiamy poprzez mail.
Myślę, że te trzy przykłady wystarczą i będą odzwierciedleniem poprawnej pisowni tego słowa. Możemy jeszcze dodać, że do niedawna słowa mail w ogóle nie było w słownikach, a dziś jest ono częścią naszej rzeczywistości i coraz częściej mail zastępuje tradycyjną pocztę. Odmiana tego słowa nie sprawia problemów większości ludzi, trudniej jest natomiast z pisownią. Musimy zapamiętać, że poprawna pisownia brzmi „maila”.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!