🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Mazowsze czy mazowsze – małą czy dużą literą

Chciałabym przedstawić Wam dzisiaj poprawną pisownię rzeczownika własnego Mazowsze. Z geografii pewnie już wiecie, że jest to kraina geograficzna w centralnej oraz północno – wschodniej Polsce. W większości znajduje się ona w województwie mazowieckim. Ciekawostką historyczną jest tu fakt iż kiedyś Mazow. I tu pojawia nam się etymologia tego słowa, które pochodzi z języka łacińskiego i stanowiła ona nazwę dzierżawczą od nazwy osobowej Maz, oznaczającej człowieka mieszkającego w błotach, albo nazwę topograficzną, która oznacza „błotnisty kraj”. Forma Mazosze, pochodząca od słowa Mazoch, który nazywano mieszkańców Mazowsza. W taki oto sposób powstała znana nam w dzisiejszych czasach kraina geograficzna Polski o nazwie Mazowsze.
Skupmy się teraz na zasadzie ortograficznej poprawnej pisowni tego rzeczownika. Mianowicie brzmi ona następująco: wielką literą zapisujemy nazwy geograficzne regionów. Co ciekawe również wielką literą będziemy zapisywać mieszkańców tych regionów.
Postaram się przybliżyć Wam jeszcze odmianę przez przypadki w liczbie pojedynczej tego rzeczownika. Pewnie się teraz zastanawiacie czemu tylko w liczbie pojedynczej? Odpowiedź jest bardzo prosta. Mamy tylko jedną krainę geograficzną, która się tak nazywa, więc nie występuje w liczbie mnogiej.
Liczba pojedyncza:
Mianownik: Mazowsze
Dopełniacz: Mazowsza
Celownik: Mazowszu
Biernik: Mazowsze
Narzędnik: Mazowszem
Miejscownik: Mazowszu
Wołacz: Mazowsze!

Przykłady użycia w zdaniach:
1. Mazowsze jest terenem nizinnym.
2. Warszawa jest położona na Mazowszu.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!