membrana czy menbrana
Poprawna pisownia tego wyrazu to membrana. Pisownia ten pochodzi z łacińskiego który oznaczał błonę, w polskim języku oznacza drgające płytki, które reagują pod wpływem fal dźwiękowych, takie coś możemy spotkać w najróżniejszych głośnikach, czy to w telefonach czy na różnego rodzaju nagłośnieniach.
1. Po uszkodzeniu jednej z membran w głośniku, koncert musiał zostać opóźniony o kilkadziesiąt minut, gdyż trzeba było sprowadzić nowy głośnik, żeby akustyka była w stanie udźwignąć wielkość koncertu.
2. Póki w głośniku załóżmy od telefonu działa membrana, wszystko powinno być słyszalne bez większego kłopotu. Jeżeli w pewnym momencie zaczynamy słyszeć, czy to szumy czy w ogóle przestajemy słyszeć rozmówcę to może to w pierwszej kolejności świadczyć o tym, że doszło do uszkodzenia membrany.
3. Coraz częściej do uszczelniania dachów i zapewnienia im lepszej termoizolacji stosuje się membranę dachową, która dzięki swojemu zastosowaniu i łatwości w użyciu może stanowić bardzo fajne uzupełnienie remontowanego dachu i zapewnienie pewności, że nic nam nie zacznie przeciekać.
4. Membrany które wymagały naprawy, zostały po kilku dniach wymienione, ale musieliśmy na to wydać masę pieniędzy, co sprawia, że prawdopodobnie będziemy musieli zwiększyć liczbę koncertów na miesiąc, żebyśmy byli w stanie dalej funkcjonować bez większych problemów.
5. Miałem w młodości bardzo dziwne upodobanie do stania blisko głośników, które wydawały bardzo głośny dźwięk, bo lubiłem te potężne drgania membrany i czułem się wtedy szczęśliwy, kiedy mogłem to odczuć.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!