menda czy męda
Poprawna pisownia tego wyrazu to „menda”. Co ciekawe, jego pisowni nie zawdzięczamy wcale jego potocznemu znaczeniu, czyli temu, że jest to dosyć obraźliwe określenie człowieka, który jest parszywy, wredny, i którego nie da się lubić. Nazwa pochodzi od gatunku owada! Mendoweszka to owad, który żywi się ludzką krwią, potrafi przez to doprowadzić do jej zatrucia, a w efekcie do wszawicy, więc jeżeli jakimś nieszczęśliwym trafem wasze dzieci będą miały wszy, to może się okazać, że palce w tym maczał właśnie ten owad.
Przykładowe zdania:
1. Ale z tego nowego jest menda… Żeby się podlizać kierownikowi, to cały dzień donosi mu, kto i kiedy się obija, albo o czym rozmawiamy w trakcie dnia.
2. Okazało się, że mój ojciec to jednak niezła menda; nie dość, że przez całe moje życie miał nas w nosie, to teraz, kiedy już jestem w stanie sam się utrzymać to nagle żąda ode mnie alimentów, żebym płacił za jego lenistwo.
3. Mój najlepszy przyjaciel wbił mi taką szpilkę, że nawet nie wiem, jak się zachować. Z najlepszego przyjaciela w mig stał się największą mendą, której nigdy więcej nie chcę widzieć na oczy.
4. Mendowate podejście mojej teściowej do mojej osoby staje się pomału nie do zniesienia, bo ani nie ma powodu do tego, żeby mnie tak traktować, ani sam nie jestem w stosunku do niej opryskliwy. Po prostu jest do mnie uprzedzona i nie ma żadnego zamiaru tego ukrywać.
5. Brutalne zachowanie policji podczas zatrzymania nastolatka nie uszło uwadze lokalnej społeczności, niektórzy posunęli się nawet do nazwania stróżów prawa mendami.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!