mierzy czy mieży
Istnieje reguła, która nakazuje pisać „rz”, gdy w wyrazach pokrewnych wymienia się ono na „r”, czyli właściwie będzie: mierzy (bo miara).Przykłady:1. Ryba, którą wczoraj złowiłem, mierzy aż siedemdziesiąt centymetrów. To naprawdę niezły okaz i chyba również najlepszy w tym sezonie.
2. Mama teraz mierzy, ile ma wolnej przestrzeni w sypialni, ponieważ chce kupić meble. Musi sprawdzić, jakiej mogą być wielkości, żeby się w niej zmieściły.
3. On mierzy, ile centymetrów ma ta figura, ponieważ jest mu to potrzebne do rozwiązania zadania, które nauczycielka kazała nam wykonać. Później będzie musiał obliczyć pole tej figury oraz jej obwód, gdy już sprawdzi dane.
4. To nie mierzy czterdzieści metrów, tylko pięćdziesiąt. Musiałeś źle zmierzyć, ale dla pewności oboje sprawdźmy jeszcze raz, bo kto wie, może to akurat ja się pomyliłem.
5. Tego nie mierzy się za pomocą linijki, ponieważ jest zbyt krótka. Musisz w tym celu użyć miarki, która wisi na haczyku w garażu, obok szuflady z narzędziami. Idź i przynieś ją. Ja tutaj na ciebie poczekam.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!