miłą czy miłom
Ten wyraz to forma biernika i narzędnika l.poj. od przymiotnika „miła” (rodzaj żeński). W tej sytuacji należy użyć samogłoski „ą”, czyli zapiszemy: miłą.Przykłady:1. Ona wcale nie jest taką miłą osobą, na jaką wygląda. Czasami potrafi być naprawdę wredna, a szczególnie w stosunku do osób, które nie należą do jej znajomych. (narzędnik)
2. Dzisiaj spotkałam naprawdę miłą panią. Pomogła mi pozbierać zakupy, które rozsypały mi się na chodniku, ponieważ reklamówka się rozerwała. (biernik)
3. W gruncie rzeczy ta nowa uczennica jest bardzo miłą osobą i nie powinniście jej tak traktować tylko dlatego, że jest nowa. Czy chcielibyście być tak samo przyjęci w nowej szkole? (narzędnik)
4. W taki właśnie sposób pokazałaś im, że jesteś miłą dziewczyną i nie mają powodu, żeby cię dłużej zaczepiać na korytarzu. Dobre uczynki popłacają. (narzędnik)
5. Ja na szczęście trafiłam na tę miłą panią podczas podpisywania umowy. Ponoć ta kobieta obok jest bardzo wredna, więc cieszę się, że dobrze trafiłam. (biernik)
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!