miłożąb czy miłorząb
MIłożąb czy miłorząb jak to napisać? Poprawna wersja to miłorząb, ponieważ wyraz ” miłorząb” piszemy przy użyciu rz i ą. W wyrazie ” miłorząb” występuje rz i ę, ponieważ słowo powstało najprawdopodobniej poprzez połączenie wyrazów ” miło” i ” jarząb”, czyli jarzębina, której w prasłowiańskim to eręb. Możemy tutaj podać następujące przykłady zdań:
Miłorząb jest to przepiękne drzewo, ale bardzo niespotykane ja z dziadkiem zawsze chodzimy do pobliskiego parku, żeby oglądać miłorzęby.
Moja mama marzy sobie, że gdy wybudujemy dom będziemy mieć duży ogródek, w którym posadzimy miłorzęby, ponieważ te drzewa bardzo podobają się mojej mamie, gdyż mają niespotykane liście.
Miłorząb to wysokie drzewo o wachlarzowatych liściach i żółtych, kulistych, drobnych owocach.
Czyli musimy zapamiętać tę nazwę jak się ja pisze a najlepiej sprawdzić w słowniku, gdyż jest to najlepsze i najwiarygodniejsze źródło danych. Choć w dzisiejszych czasach bardzo dużo osób sięga po wiedzę z internetu, gdyż można tam szybciej znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytania. A zawsze każdy z nas ma pod ręką telefon i woli szybko wklepać czy powiedzieć dane słowo i od razu ma odpowiedź jak coś się pisze. Nasza cywilizacja bardzo się rozwinęła i wypiera starodawne metody sprawdzania danych słów. Moim zdaniem nie jest to dobre, ale niestety tak jest. Podsumowując moją pracę należy zapamiętać, że szukane słowo piszemy MIŁORZĄB i na to mamy regułę!
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!