mini spódniczka czy minispódniczka
W języku polskim pojawia się szereg zwrotów i wyrażeń, które powszechnie używamy, a które niekoniecznie piszemy poprawie lub których pisownia nie jest oczywistą. Co więcej pojawiają się także zwroty, gdzie dane wyrażenie możemy zapisać na dwa różnorakie sposoby. Omawiany przeze mnie zwrot „mini spódniczka”, czy „minispódniczka” zgodnie z zasadami języka polskiego piszemy łącznie. Oznacza to, że prawdziwy zapis wygląda następująco: „minispódniczka”. Tworzymy jeden wyraz złożony z dwóch różnych – pochodzący od dwóch różnych, to jest od wyrazu oznaczającego damskie ubranie, czyli wyrazu „spódnica”, a także od wyrazu, który jest wieloznaczny, ale w danym przypadku oznacza długość, czyli „mini”, w rozumieniu krótka albo bardzo krótka. Nowo powstały wyraz, to jest „minispódniczka” oznacza spódnicę, która jest krótka. Zgodnie z zasadami języka polskiego wyraz ten pisze się łącznie. Poniżej przytoczę przykładowe zdania zawierające opisywany przeze mnie wyraz „minispódniczka”.
– Wczoraj kupiłam piękną, różową minispódniczkę.
– Moja koleżanka ubiera się jedynie w minispódniczki.
– Dlaczego ta minispódniczka jest tak droga?
– Mamo uprałaś moją minispódniczkę.
W języku polskim jest bardzo dużo takich wyrazów, które sprawiają problemy w pisowni. Ważne jest, aby zapamiętać jak wygląda ich prawidłowy zapis. Tym bardziej, że czasami ten zapis, który nie jest prawidłowym wydaje się nam właściwszym.
Mam nadzieję, że mój opis oraz powyższe przykłady przybliżą wam i utrwalą pisownię słowa „minispódniczka”, która jest bezwzględnie łączna.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!