mogliby czy mogli by
Czy to „mogliby” czy „mogli by”? Oto odpowiedź!
W polszczyźnie poprawna forma to mogliby. Forma mogli by jest błędna i wynika z niepoprawnego rozdzielania słowa na dwa człony. Dlaczego tak się dzieje? Warto przyjrzeć się temu bliżej.
Dlaczego „mogliby” jest poprawne?
Forma mogliby to połączenie czasownika „móc” w trybie przypuszczającym z końcówką „-by”, która jest typowa dla tego trybu. W języku polskim, kiedy mówimy o możliwości wykonania jakiejś czynności w sposób hipotetyczny, używamy właśnie takiej konstrukcji. Przykład? „Gdybyśmy mieli więcej czasu, moglibyśmy pójść na spacer.”
Skąd bierze się błąd „mogli by”?
Pomyłka z formą mogli by może wynikać z fonetycznego podobieństwa do innych wyrażeń, gdzie „by” jest oddzielnym słowem. W polszczyźnie istnieją konstrukcje, w których „by” występuje jako osobny wyraz, na przykład w zdaniu: „Oni by to zrobili, gdyby mogli.” Jednak w przypadku trybu przypuszczającego, końcówka „-by” jest integralną częścią czasownika.
Jak zapamiętać poprawną formę?
Jednym z zabawnych sposobów na zapamiętanie, że poprawna forma to mogliby, jest wyobrażenie sobie, że „mogli” i „by” to para nierozłącznych przyjaciół, którzy zawsze chodzą razem. Gdy tylko ktoś próbuje ich rozdzielić, zaczynają się kłócić i robi się z tego niezły bałagan językowy!
Jakie są nietypowe przykłady użycia „mogliby”?
W literaturze i filmach często spotykamy się z sytuacjami, gdzie bohaterowie rozważają różne scenariusze. Na przykład w powieści science fiction, bohaterowie mogą mówić: „Gdybyśmy mieli odpowiednią technologię,
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!