🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

mule czy móle

Mule tak powinieneś to napisać – jest to poprawna pisownia powyższego słowa. Słowo to jednak pochodzi z języka francuskiego moule. W związku z jego genezą, pierwotną formą wyraz ten w języku polskim zapisać musimy przez „u”. Moule to inaczej omułek z etymologii a z hiperonimów to małża. Jest to rzeczownik, rodzaju niemęskoosobowego w liczbie mnogiej. Pisownię tego wyrazu niestety musimy zapamiętać, bo też nie ma tutaj żadnej reguły ortograficznej. Przykłady do podanego słowa mogę wymienić następujące:
1. Ania z koleżanką były dziś w ekskluzywnej restauracji i zamówiły mule. Twierdzą one, że są bardzo pyszne i chodzą do tej restauracji raz w miesiącu na mule. Jednak ja ich nie lubię.
2. Moja babcia jak była młodą dziewczyną pracowała we Francji w restauracji i przygotowywała mule, dlatego zaraziła nas smakiem ich i moja mama także uwielbia jej robić od czasu do czasu.
3. Mule to małże jadalne tylko trzeba umieć je dobrze przyrządzić.
Polska mowa ojczysta ma wiele zapożyczeń z obcych języków. Najlepiej sięgać do słownika PWN ORTOGRAFICZNEGO (Polskie Wydawnictwo Naukowe) tam zawsze znajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania: co zapisać?jak zapisać? czemu tak? a nie tak??????Jest to najbardziej fachowa literatura, do której powinniśmy zaglądać, gdy nie wiemy lub mamy wątpliwości co i jak powiedzieć czy zapisać, bo niestety nasz polski język jest bardzo trudny i sprawia wielu ludziom problemy. A żeby nie wstydzić się, że popełnimy jakiś błąd to zaglądajmy do słownika ortograficznego PWN.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!