na chybcika czy na hybcika
Drodzy użytkownicy, chciałabym Wam dzisiaj przedstawić właściwą formę zapisu wyrażenia przyimkowego ,,na chybcika”. Specjalnie zapisałam to w poprawny sposób, ponieważ większość osób ma pamięć fotograficzną i zapamiętuje patrząc na zapisane poprawnie wyrazy.
Jak już Wam wspomniałam wyżej jest to wyrażenie przyimkowe, które oznacza, że coś robimy bardzo szybko, bez zastanowienia się i jak to najczęściej mówią ludzie młodzi ,,po łebkach”. Wyrażenie to powstało z połączenia przyimka ,,na” oraz wyrazu, który pochodzi od przymiotnika chybki, którego pisowni nie tłumaczy żadna reguła ortograficzna. Tak się po prostu zapisuje, a my musimy zapamiętać to słowo. W wielu wyrazach, które zostały zapożyczone tak jak chybcik z gwary, piszemy ,,ch”. Wiadomo, jeśli piszemy jakiś tekst, to zawsze możemy zajrzeć do ,,Słownika ortograficzne” i sprawdzić, jak się pisze dane słowo. Gorzej, jeśli piszemy dyktando i nie pamiętamy poprawnego zapisu. Wtedy pojawia się ,,klops” i liczymy na szczęście.
Podam Wam teraz przykłady użycia tego wyrażenia przyimkowego w zdaniach:
– Hania zawsze odrabia prace domowe na chybcika i potem ma pretensje, że o czymś zapomniała.
– Na chybcika wyszłam do sklepu po zakupy, ale okazało się, że założyłam dwa różne buty.
– Dominik na chybcika wyszedł do swojej chorej babci, a w połowie drogi zorientował się, że nie wziął dla niej leków.
– Pani na lekcji języka polskiego na chybcika zadała nam wypracowanie zapominając, że jeszcze nie czytaliśmy tej książki.
Mam nadzieję, że Wam pomogłam zrozumieć pisownię wyrażenia przyimkowego, jakim jest ,,na chybcika” i nie będziecie więcej popełniać błędów.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!