naprzód czy na przód – razem czy osobno
Jak napisać naprzód czy na przód? oto jest pytanie.
Pisownia tego słowa zależy od kontekstu zdania. Jeśli ” naprzód” użyjemy przy opisywaniu ruchu w znaczeniu przed siebie wtedy to słowo piszemy łącznie. Przykładowe zdania mogą być następujące do tego kontekstu:
Zawsze idź naprzód i nie oglądaj się za siebie, nawet gdy ci będzie trudno.
Mój dziadek zawsze mówił, że życie jest po to aby iść naprzód przed siebie zawsze z podniesioną głową.
Natomiast jeżeli chcemy kogoś poprosić o to, by usiadł lub położył coś z przodu, wtedy musimy zastosować pisownię rozdzielną.
Przykładowe zdania to:
Bardzo proszę cię, żebyś usiadła na przodzie, bo jesteś mała a ja z tyłu, bo jestem większy od ciebie.
Na przodzie autobusy siedzi moja mama a z tyłu mój tata z siostrą i bratem.
Są to tylko pojedyncze zdania w jakich możemy zastosować szukane słowo i musimy zapamiętać niestety te dwa konteksty jak pisać dane słowo.
Poprawa pisownia, znaczenie słowa naprzód jest to dawne połączenie przyimkowe, a także -zgodnie z zasadami języka polskiego -zapisujemy współcześnie łącznie, gdyż są zrostami. W języku potocznym używa się go zamiennie ze słowem wcześniej. Dawniej służyło jako zastępstwo dla wyrażenia: po pierwsze i przede wszystkim. Naprzód to również komenda wydawana na statkach. Czyli poprawna pisownia zależy od sytuacji w jakiej dane słowo trzeba użyć i w jakim kontekście i niestety musimy to zapamiętać, bo nie mamy innego wyjścia. Czyli pamiętajmy piszemy albo NAPRZÓD, albo NA PRZÓD!
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!