następną czy następnom
Poprawną formą odmiany tego słowa będzie „następną”. W bierniku i narzędniku liczby pojedynczej zawsze będziemy odmieniać wyraz z końcówką „ą”.
1. Kolejny dzień z następną nerwówką w pracy, ciężko to zaczyna się znosić i poważnie rozważam czy nie podziękować za dalszą pracę i odejść, póki mam jeszcze jakiekolwiek resztki psychiki.
2. Następną czekoladę zjesz nie prędzej jak w przyszłym tygodniu, bo zacząłeś nadużywać jej i to może źle zadziałać na twoje zdrowie.
3. Jeżeli myślałeś, że mama będzie następną osobą, którą będziesz wykorzystywać do osiągania swoich korzyści, to jesteś w bardzo dużym błędzie i obiecuję ci, że to ci się może bardzo źle odbić.
4. Jeżeli spodziewałeś się, że przejdziemy następną kolejkę bez potknięcia to jest mi przykro, że ciebie zawiodłem, ale nie jesteśmy w stanie na dystansie całej rundy grać na jednym i równym poziomie, wpadka kiedyś musiała nam się przydarzyć.
5. Z następną dziewczyną czuje się naprawdę fajnie i może wyjdzie coś więcej, ale nie potrafię ciągle zapomnieć o byłej, i ciągle mam wrażenie, że chyba tylko z nią byłbym w stanie być w pełni szczęśliwy.
6. Oszukuje samego siebie, jeżeli mówię sobie, że ta butelka będzie ostatnią, kiedy zaraz potem sięgam po następną i następną i tylko dodatkowo się truje.
7. Następną sprawę o uniewinnienie od zarzutu pobicia będę miał w przyszłym miesiącu, mimo że jestem już na wolności to ciągle to, że nie jestem formalnie uniewinniony mocno mi ciąży życiowo, bo nie mogę znaleźć żadnej pracy ani podjąć się innej zarobkowej czynności.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!