nie bardzo czy niebardzo – razem czy osobno
Chciałabym przedstawić Wam dzisiaj poprawną pisownię w języku polskim słowa nie bardzo. Aby Wam to wyjaśnić, musimy przejść parę kroków. Pierwsze co powinniśmy zrobić, to rozbić to wyrażenie na dwie osobne części mowy. Słowo „nie” jak wiemy jest partykułą, czyli nieodmienną częścią mowy, która częściowo modyfikuje nam, czyli zmienia albo wzmacnia znaczenie wyrazu, albo wypowiedzi. Słowo „bardzo” odpowiada nam na pytanie jak?, czyli jest to przysłówek. Ale samo powiedzenie przysłówek nam tu nic nie daje, ponieważ partykułę nie możemy zapisać i łącznie i rozdzielnie. Musimy dokładniej przyjrzeć się przysłówkowi „bardzo”. Jest to przysłówek, który nie pochodzi od przymiotnika. Dlatego poprawną formą zapisu jest napisanie tego połączenia partykuły „nie” z przysłówkiem „bardzo”, który nie pochodzi od przymiotnika rozdzielnie.
Przykłady użycia w zdaniach:
– Nie bardzo wiem, jak mam Ci odpowiedzieć na to pytanie.
– Poszłabym dziś wieczorem na spacer, ale nie bardzo mi się chce wychodzić z domu.
– Powtarzam Ci po raz drugi, że nie bardzo podoba mi się twój pomysł na wyjazd nad Morze Bałtyckie przed zakończeniem roku szkolnego.
Podsumowując, wyrażenie nie bardzo składa się z partykuły „nie” oraz przysłówka, który nie pochodzi od przymiotnika „bardzo”. Połączenie tych dwóch słów zawsze musimy zapisać rozdzielnie, ponieważ tak nam wskazuje zasada ortograficzna. Nikt nie mówił, że język polski jest łatwy do nauki, ale jeśli tylko będziemy stopniowo utrwalać naszą wiedzę, to nie będzie dla nas to trudne.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!