🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

nie całe czy niecałe – razem czy osobno

Chciałabym przedstawić Wam dzisiaj poprawną pisownię wyrazu… „niecałe”, czy „nie całe”? Oto jest pytanie, na które postaram się wam dzisiaj odpowiedzieć podając jego poprawną pisownię, regułę ortograficzną oraz oczywiście przykłady użycia go w zdaniach. Najpierw wyjaśnię wam jego znaczenie tym przykładem:
– Mama Katarzyny dała jej niecałe 3 dni na spakowanie się na wyjazd. Oznacza to, że mama Katarzyny dała jej mniej niż 3 dni na spakowanie się.
Dobrze, żeby móc podać jego poprawną pisownię musimy najpierw poznać regułę ortograficzną, do której przynależy. Mianowicie „całe” jest przymiotnikiem, a jak mówi nam zasada ortograficzna: partykułę „nie” z przymiotnikami zawsze zapiszemy łącznie. Dlatego jego poprawna pisownia to „niecałe”’, a nie inaczej.
Podam Wam teraz kilka przykładów użycia tego wyrazu w zdaniach:
1. Moja najmłodsza siostra Martynka wypiła niecałe mleko, przez co nie mogłam zjeść płatków, gdyż było go za mało.
2. Mój brat rozmawiał z kolegami niecałe 3 godziny.
3. Kasjerka w sklepie spożywczym wydała mi niecałe 10 zł.
Warto jeszcze podkreślić, że jeśli określamy podział całości na jakieś części, to wtedy zapisujemy ten wyraz osobno. Na przykład:
– Mój kuzyn zjadł nie całą babeczkę, tylko jej kawałek, gdyż mu nie smakowała.
Podsumowując partykułę „nie” zapiszemy łącznie z przymiotnikiem całe, ale rozdzielnie, gdy będziemy dzielić całość na części.
Liczę na to, że wam pomogłam objaśniając zapis tego wyrazu oraz myślę, że nieraz może wam się przydać znajomość jego reguły ortograficznej np. na egzaminie oraz ogólnie w życiu. Serdecznie was pozdrawiam.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!