nie cały czy niecały – razem czy osobno
Poprawna pisownia tego zwrotu to będzie niecały. Piszemy łącznie, gdyż partykuła nie łączy się z przymiotnikiem, jakim jest cały. To więc według reguły sprawia, że będziemy zawsze pisali ten zwrot łącznie.
Niecały kwadrans przed końcem meczu szachowego faworyt wreszcie znalazł sposób, żeby zaszachować swojego oponenta, utrzymując swoją serię zwycięstw.
Po niecałym roku nauki, połowa grupy albo nie zdała roku, albo z uwagi na zbyt duże nieobecności została usunięta z grona uczniów.
Niecały tydzień został do rozpoczęcia egzaminów zawodowych, o teorie jestem już względnie spokojny, bo czuję się mocny, bardziej obawiam się praktyk, bo tam czuje, że mam o wiele więcej braków.
Mimo że niecały samochód ucierpiał w zderzeniu z drzewem to będzie go bardzo ciężko przywrócić do stanu pełnej używalności, bo części, które zostały uszkodzone są w bardzo słabym stanie.
Niecałe dwie godziny zajęło mi doczekanie się w kolejce możliwości obsłużenia w kasie i wyjścia ze sklepu. To jest niebywały skandal, że pomimo posiadania wielu kas, otwarte są najwyżej dwie i jeszcze w dodatku panie które zajmują się kasowaniem, robią to w sposób bardzo słaby.
Niecały kilogram zebranych jagód pozwolił synowi kupić swoje wymarzone komiksy, na które był napalony od dłuższego czasu. Mam też nadzieję, że to nauczy go szacunku do pieniądza i pracy, gdyż wie, że na wszystko trzeba sobie zarobić.
Spodziewałem się, że niecały zespół będzie zdolny do zagrania koncertu, ale ewidentnie było widać, że nawet wokalista nie dawał rady i było to po prostu słabe.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!