nie do końca czy nie dokońca – razem czy osobno
Poprawnie pisze się „nie do końca”.
Przykładowe zdania:
Kiedy mama pyta Karolinę, czy zjadła już obiad, dziewczynka odpowiada, że nie do końca, ponieważ zostały warzywa, których nie lubi.
Nie do końca jestem pewna, czy to dobry pomysł. Może lepiej spróbować kiedy indziej?
Pan Mateusz nie do końca mówi wszystko swojej żonie. Niedawno ta zdenerwowała się na męża, ponieważ szykował dla niej niespodziankę i nie powiedział jej zupełnie nic.
Najlepszy przyjaciel mojego brata nie do końca lubi się uczyć. Preferuje raczej spędzić czas poświęcony na naukę na granie w piłkę nożną.
Darkowi nie do końca podoba się sukienka jego dziewczyny, ale nie chcąc jej zranić, nie wypowiedział się na ten temat.
Moja przyjaciółka nie do końca rozumie matematykę, dlatego jedno z naszych tygodniowych spotkań poświęcamy na uczenie się tego przedmiotu.
Pani Weronika nie do końca lubi rosół, schabowe i typową polską kuchnię, a zawsze, kiedy jedzie z mężem do jego rodziców, to pani Bożenka przyrządza dla nich takie właśnie specjały. Panie Weronika nie do końca jest przekonana do takich smaków, ale nie chce przecież zranić uczuć teściowej.
Nie do końca zrozumiałam, o co prosiła mnie mama, dlatego zadzwoniłam do niej, aby się upewnić.
Norbert dostał dzisiaj trójkę z historii, ale nie do końca się tym przejmuje, uważa wręcz, że to dobra ocena jak na niego.
Małe dzieci przeważnie zjadają obiady nie do końca, lecz tyle, ile potrzebują do zaspokojenia głodu.
Kuzynka Dorota nie do końca chce się opiekować młodszym rodzeństwem. Wolałaby raczej wybrać się do kina lub pizzerii z przyjaciółką.
Pani Natalia zaproponowała rodzinie, aby razem wybrali się nad morze, gdyż jest śliczna pogoda. Marcinowi jednak pomysł ten nie do końca przypadł do gustu, ponieważ nie znosi upałów.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!