🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

nie jeden czy niejeden – razem czy osobno

W języku polskim często trafiamy na słowa, w których można zastanawiać się nad ich poprawną pisownią. Jedne dotyczą ortografii, a inne czegoś innego. Dzisiaj chodzi mi jednak o dylemat pomiędzy zapisaniem pewnego słowa łącznie lub osobno. Ciekawe, która wersja jest poprawna?
Nie jeden czy niejeden – pisownia
Na początku zastanówmy się nad prawidłową formą. Można powiedzieć, że obie opcje są dobre. Zależnie od kontekstu każda z powyższych pisowni jest poprawna. Jeśli tworzymy zaprzeczenie liczebnika, jak np. Nie jeden, ale cztery razy dostałam ocenę niedostateczną w tym semestrze, wówczas w obowiązku mamy użyć tej pierwszej wersji. Jeżeli natomiast chcemy odnieść się do większej ilości (osób, wydarzeń lub rzeczy), np. Niejeden raz zwiedzałam to muzeum, musimy użyć drugiej opcji. W tym przypadku nie ma potrzeby podania konkretnej liczby.
Jak zapamiętać?
Zarówno z jedną, jak i drugą formą nie jest trudno. Jeśli chodzi nam o „nie jeden”, to po prostu musimy przypomnieć sobie konstrukcję budowanego zdania. Zaprzeczamy i podajemy konkretną liczbę (np. nie jeden, lecz sześć) i kontynuujemy swoją wypowiedź. Druga opcja polega na tym, że odnosimy się do czegoś ogólnie, twierdzimy, że byliśmy, robiliśmy lub mówiliśmy, przy czym nie podajemy szczegółów (np. niejeden raz tu byłam).
Przykłady zastosowania „nie jeden”, oraz „niejeden”:
Nie jeden, ale trzy razy poprosiłam go o posprzątanie pokoju.

Niejeden raz już upiekłam ciasto, lecz często nie wychodziły tak, jak chciałam.

Nie jeden, tylko pięć razy przeszłam tę grę.

Niejeden raz już coś uszyłam, więc i teraz powinnam sobie poradzić.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!