nie koniecznie czy niekoniecznie – razem czy osobno
W języku polskim jest tak wiele słów, z czego pewnie dużej części nie poznaliśmy. Miliony wyrazów rzeczywiście bardzo ciężko zapamiętać, wydaje się to być wręcz niemożliwe. Nie patrząc na to, pogłębianie swojego słownictwa i zakresu wiedzy jest bardzo ważne! Nie dotyczy to tylko matematyki, chemii czy języka angielskiego. Język polski na co dzień jest przez nas używamy i to w najróżniejszych postaciach- jego najczęstszym miejscem przebywania są oczywiście rozmowy, ale nie zabraknie również form pisemnych, w których to nie wymowa jest najważniejsza, ale zapis. Dzięki zasadom jesteśmy w stanie zapamiętać poprawnie więcej, jednak bez regularnego poznawania słów nasz poziom wiedzy nieco spadnie, tym bardziej że do języka trafiają coraz to nowe słowa. Teraz chciałabym omówić zapis powyższego przysłówka. Prawidłową pisownię uznajemy za oddzielną czy łączną?
Nie koniecznie czy niekoniecznie- wątpliwość zapisania
Definicja przysłówka „niekoniecznie” to niekonieczna potrzeba, coś niecałkowitego, bez nagłej potrzeby. Dlaczego pisownia jest łączna? Pewna zasada mówi, że przyimki w stopniu równym zapisujemy razem. Tak jest i w tym przypadku, przez co całość powinniśmy zapamiętać łącznie.
Przykłady zastosowania przyimka „niekoniecznie”:
→Ta impreza zapowiada się ciekawie, ale niekoniecznie mam ochotę na nią iść.
→Mimo że zachowałaś się źle, postawa twojej koleżanki również niekoniecznie była poprawna.
→Wydaje mi się, że zakup tego auta niekoniecznie był mądrym pomysłem. Wspaniale, że nareszcie mam nowszy model, ale prawie wszystkie moje oszczędności wydałam na niego.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!