nie krzycz czy niekrzycz
Pisownia „niekrzycz” jest niepoprawna, ponieważ „nie” z czasownikami należy pisać oddzielnie, czyli zapiszemy: nie krzycz.
Przykłady:
– Nie krzycz na nią, ponieważ ona nic nie zrobiła. To naprawdę nie jest jej wina, więc nie podnoś głosu, tylko daj sobie wytłumaczyć tę sytuację.
– Mogłabyś nie podnosić głosu? Nie krzycz, ponieważ nie wszyscy w okolicy muszą Cię słyszeć i wystarczy, że normalnie mi powiesz, co Ci nie odpowiada.
– Posłuchaj, mnie tutaj nie było przez cały dzień, więc nie krzycz na mnie, tylko powiedz, co się wydarzyło. Ja nie ponoszę za nic odpowiedzialności, bo byłam w domu.
– Przez Ciebie Hania płacze. Może następnym razem nie krzycz na nią za każdą głupotę, tylko naucz się mówić spokojnie, bo to nie sprzyja niczemu dobremu.
– Tadek, nie krzycz na moją córkę, ponieważ nie masz takiego prawa, a jak masz zamiar dalej się w ten sposób zachowywać i nie potrafisz się opanować, to lepiej stąd się odsuń. Nie będziesz bezpodstawnie oskarżał mojego dziecka o takie rzeczy, a poza tym powinieneś najpierw porozmawiać ze mną.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!