nie pozwala czy niepozwala
W internecie możemy znaleźć informacje na temat wszystkich zasad prawidłowej ortografii. Jedną z nich jest reguła, że „nie” z czasownikami piszemy osobno, co przyda nam się właśnie w tym przypadku, czyli zanotujemy: nie pozwala.Przykłady:1. Moja nauczycielka nie pozwala na korzystanie z jednego podręcznika przez dwie osoby. Każdy uczeń musi mieć ze sobą swoją książkę, żeby nie otrzymać nieprzygotowania.
2. Kto ci nie pozwala tego zrobić? Przecież to zupełnie normalna czynność i nie robisz w ten sposób nikomu krzywdy, więc kompletnie nie rozumiem, skąd ktoś wytrzasnął takie zasady.
3. Prawo w takiej sytuacji nie pozwala na oddalenie się z miejsca zdarzenia. Musisz tu zostać aż do przyjazdu odpowiednich służb.
4. Arek nie pójdzie dzisiaj z nami na miasto, ponieważ ciotka mu na to nie pozwala. Musi on zostać w domu i pomóc jej w codziennych obowiązkach.
5. Dlaczego on ci na to nie pozwala? Mam wrażenie, że twój chłopak chce cię kontrolować na każdym kroku i nie pozwala ci na swobodę w podejmowaniu własnych decyzji.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!