nie tylko czy nietylko – razem czy osobno
Poprawna pisownia tego zwrotu to „nie tylko” – pisownia oddzielna.UWAGA! Przysłówki zazwyczaj pochodzą od przymiotników, co mogłoby determinować pisownię łączną. „Nie tylko” nie jest jednak takim przysłówkiem, a więc w tym przypadku partykułę „nie” oddzielamy od drugiego członu wyrażenia.Przykładowe zdania z „nie tylko”:- Nie tylko szczepienia, alei ciągłe odpowiedzialne podejście do siebie i innych może doprowadzić do zahamowania rozwoju pandemii i zwiększenia szans na to, że życie wreszcie zacznie wracać do normy.
– Pomyślałem o tym, że nie tylko kwiaty, ale też rękodzieło może stanowić bardzo dobrą bazę do wszelakich wiosennych ozdób. – Potrafię gotować nie tylko proste i mało wymyślne dania, ale także potrawy, które wymagają nieco więcej zachodu i są bardziej skomplikowane. Myślałem nawet o tym, że może poszedłbym w kierunku gastronomii, jeżeli chodzi o dalszy rozwój zawodowy.
– Nie spodziewałem się tego, że już nie tylko jesteśmy w stanie zapewnić budżet godny tego, aby realizować najważniejsze inwestycje dla rozwoju miasta, ale także mieć zyski, które możemy przeznaczyć na dodatkowe zobowiązania, dzięki czemu nasze finanse zaczynają wychodzić na prostą, bo nie musimy zaciągać kolejnych kredytów do realizacji zobowiązań.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!