nie wolno czy niewolno – razem czy osobno
W przypadku tego określenia poprawna forma zależy od tego w jakim kontekście zostało ono użyte.
Nie wolno pisane oddzielnie będzie dotyczyć zakazu, chęci powodzenia, że czegoś nie wypada zrobić. Mówimy wtedy o użyciu znaczenia czasownikowego.
1. Nie wolno kopać piłki w dom, bo zacznie się sypać tynk i będzie trzeba to wszystko naprawiać.
2. Musimy pamiętać o tym, że nie wolno chodzić po trawnikach, bo należy szanować zieleń i jest ona niezbędna dla nas do tego, żeby móc żyć w lepszych warunkach.
3. Jadąc samochodem należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno wyprzedzać w sytuacji, kiedy tego robić nie wolno, ale także nie wolno jechać za szybko, starajmy się zawsze dostosować prędkość do warunków na drodze, żebyśmy potem nie musieli opłakiwać wielkiej tragedii.
Z kolei pisownię niewolno czyli łącznie będzie determinować określenie czegoś, co robimy szybko, pospiesznie, nierzadko bez żadnego pomyślenia wtedy mamy tutaj doczynienia z określeniem przysłówka powstałego od przymiotnika, więc będziemy to traktować jako wyrażenie przymiotnikowe a w takim wypadku będziemy pisać to łącznie.
1. Niewolno wziął się za napisanie egzaminu pisemnego nie bacząc na to, że jest w nim wiele pułapek, w które można bardzo łatwo wpaść.
2. Okazało się, że niestety niewolno zespół wziął się do odrabiania strat i był w stanie dogonić nasz zespół i urwać cenne punkty w tabeli.
3. Nie wiadomo co było przyczyną zerwania się całego regału sklepowego, ale prawdopodobnie niewolno skręcano cały regał co sprawiło, że cała konstrukcja nie należała do najmocniejszych.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!