🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

nie wychowany czy niewychowany – razem czy osobno

Wyraz „niewychowany” oznacza osobę zachowującą się źle, czyli w sposób świadczący o braku odpowiedniego wychowania, niezgodnie z normami dobrego wychowania obowiązującymi w danej kulturze.

Jako że „niewychowany” jest imię słowem przymiotnikowym, zgodnie z regułą języka polskiego, najczęściej takie wyrażenia zapisujemy łącznie. Forma „nie wychowany” jest dopuszczalna, kiedy chcemy podkreślić zaprzeczenie, jednak w takim wypadku koniecznie trzeba uzupełnić swoją wypowiedź przeciwstawnym określeniem.

Przykłady z poprawnym użyciem słowa „niewychowany”:

Każda wizyta u babci kończy się wysłuchiwaniem kazania na temat niewychowanej współczesnej młodzieży i skandalicznego języka, jakim podobno posługuje się ona nawet w komunikacji publicznej lub w szkole.

Gdyby twoje dzieci nie były tak niewychowane, z pewnością rzadziej dostawałyby uwagi z zachowania, a nauczyciele nie skarżyliby się na nie niemalże każdego dnia.

Następnego dnia, kiedy plotka o tych zdarzeniach rozniosła się z prędkością światła w niewielkiej społeczności naszej szkoły, każda dziewczyna chciała być tą, która pierwsza zagada do niewychowanego chłopaka oficjalnie ogłoszonego posiadaczem najbardziej ciętego języka wśród naszych rówieśników.

Kiedy po raz pierwszy spotkałam Krystynę, myślałam, że jest niewychowana i gburowata, bo nie odpowiadała na moje pozdrowienia, jednak przy kolejnej okazji dowiedziałam się, że ma problemy ze słuchem i zrobiło mi się głupio, że tak surowo ją oceniłam.

Jeśli pamiętasz Józka, mojego niewychowanego sąsiada z czasów, kiedy pracowałam w ogrodzie zoologicznym i ledwo wiązałam koniec z końcem, na pewno się zdziwisz, kiedy ci powiem, że od sześciu lat jest moim mężem.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!