nie zniszczone czy niezniszczone – razem czy osobno
Poprawnie pisze się „niezniszczone”. Słowo „niezniszczone” to imiesłów przymiotnikowy bierny, a partykułę „nie” z imiesłowami przymiotnikowymi zapisujemy łącznie.
Przykładowe zdania z użyciem tego wyrazu:- Klockami lego pana Stanisława do dziś bawi się jego wnuk. Pomimo tylu lat owe klocki wciąż są niezniszczone.
– Niezniszczone książki, zabawki, misie i lalki można oddać do jakiejś świetlicy bądź do domu dziecka. Na pewno dzieci bardzo się ucieszą z takich prezentów.
– Niepotrzebne, za małe czy nienoszone ubrania, które są niezniszczone, zamiast wyrzucać do śmieci, można włożyć do specjalnego kontenera, z którego trafiają one do ludzi potrzebujących.
– Buty Patrycji są niezniszczone, dlatego dziewczyna jeszcze rok może w nich pochodzić, nie musi kupować nowych.
– Niezniszczone książki przechodzą z rąk do rąk, od ucznia do ucznia. Jest to bardzo ekologiczne i oszczędne, gdyż szkoła nie musi kupować nowych książek i mniej papieru się na nie zużywa, a skoro owe książki są niezniszczone, wręcz wyglądają jak nowe, to jest to świetne rozwiązanie.
– Meble w mieszkaniu mojego dziadka są niezniszczone, a wiele przetrwały, na przykład wojnę, wielokrotne przeszukiwania i tym podobne.
– Sylwia pożyczone przedmioty oddaje tylko wtedy, gdy są one niezniszczone.
– Pani Krystyna zachowała pamiątki z dzieciństwa i stara się, aby zostały jeszcze jak najdłużej niezniszczone.
– Jeżeli ktoś nie ma zbyt dużo pieniędzy, to zawsze może kupić niezniszczone, praktycznie nowe przedmioty i ubrania w bardzo niskiej cenie lub zgłosić się po nie do specjalnych organizacji.
– Pan Krzysztof odkupił niezniszczone auto od swojego kolegi. Jako iż ten i tak szukał na nie kupca, sprzedał je po atrakcyjnej cenie.
– W pudełku na strychu leżą niezniszczone zabawki z lat dziewięćdziesiątych.
– Te niezniszczone pudełka przydadzą mi się jeszcze. Zrobię z nich albo opakowania na prezenty, albo skrzynki do przechowywania różnych drobiazgów.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!