niechcący czy nie chcący – razem czy osobno
Poprawna pisownia tego wyrazu to „niechcący”, czyli łącznie.
Tutaj będziemy mieć wyjaśnienie w postaci zasady, iż każda partykuła nie z imiesłowem przymiotnikowym, a takim jest „chcący”, powstały od „chcieć”, będzie pisana łącznie.
1. Wierzę tobie, że niechcący zbiłeś tę szybę piłką, ale na drugi raz proszę was o to, abyście nie grali w piłkę przy oknach.
2. Nie wiem, jak to zrobiłem, ale zupełnie niechcący udało się wreszcie wyłączyć te idiotyczne wyskakujące okienka w telewizorze, bo od kilku dni nie pojawiły się one ani razu.
3. Piłka po niechcącym rykoszecie od obrońcy wpadła do bramki i ustaliła wynik na 2:1, co było sensacyjną porażką gospodarzy w starciu z outsiderem rozgrywek ligowych.
4. Niechcący powiedziałem mojej dziewczynie o dwa słowa za dużo aniżeli chciałem, przez co ona się na mnie obraziła i prawdopodobnie zdecyduje się mnie rzucić.
5. Wiele razy w życiu się przekonałem, że mówienie o ranieniu niechcący to zwykły pic na wodę, ale nauczyłem się już z tym żyć i oddzielać znajomości w taki sposób, aby cierpieć na tym jak najmniej.
6. Niechcący kiedy odsuwałem stół, żeby posklejać dziury w ścianie, to potłukłem ulubiony kubek do kawy mojej mamy. Była bardzo smutna i musiałem wymyślić coś, co pomoże jej ukoić tę stratę.
7. Niechcący w przypływie nerwów kopnąłem nogą o wystający element komody. Bolesna lekcja na pewno nauczy mnie tego, żeby jeżeli już muszę odreagować swoje nerwy, to na czymś, co nie będzie odbijało się na moim zdrowiu.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!