niedosłyszeć czy nie dosłyszeć – razem czy osobno
Drodzy użytkownicy chciałabym dziś przedstawić Wam poprawną pisownię słowa no właśnie jak je zapisać: ,,niedosłyszeć”, czy może ,,nie dosłyszeć”. Łącznie, czy rozdzielnie? Oto jest pytanie, na które będę chciała w tej pracy Wam odpowiedzieć.
Zdziwicie się, jak Wam napiszę, że obie formy pisowni są poprawne. Ale z niektórymi wyrazami tak właśnie jest. Podam Wam teraz zasady ortograficzne, które obowiązują do każdego rodzaju pisowni.
Zacznijmy może od pisowni partykuły ,,nie” z cząstką ,,dosłyszeć”. Jak już zapewne wiecie z lekcji języka polskiego wyraz ,,dosłyszeć” jest nieosobową formą czasownika. Musimy zastosować tutaj zasadę ortograficzną mówiącą nam, że partykułę ,,nie” jako zaprzeczenie z bezokolicznikami, czyli nieosobowymi formami czasownika zapisujemy rozdzielnie. Podam Wam teraz przykład zdania z poprawnym zapisem słowa: ,,nie dosłyszeć”:
– Mój dziadziuś mógł nie dosłyszeć, co babcia mówiła do niego z sąsiedniego pokoju.
Drugą formą zapisu, która jest tutaj prawidłowa, to zapis łączny. Pewnie nie każdy z Was o tym wie, ale istnieją w języku polskim również takie słowa, które łącznie z partykułą ,,nie” tworzą jedno słowo. Podam Wam teraz poprawne użycie tego słowa w zdaniu:
-Mój braciszek zaczął niedosłyszeć po ostrym, przewlekłym zapaleniu ucha środkowego.
Mam nadzieję, że mój tekst okazał się pomocny dla Was i nie będzie Wam już sprawiało problemu zapisywanie słowa: nie dosłyszeć, czy niedosłyszeć. Pamiętajcie, że zawsze musicie spojrzeć szerzej na całe zdanie, aby poprawnie je zapisać.
Dziękuję bardzo za poświęcony mi czas oraz bardzo serdecznie Was pozdrawiam.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!