niedowidzieć czy nie dowidzieć – razem czy osobno
Witam Was drodzy użytkownicy. Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić poprawną formę zapisu słowa ,,niedosłyszeć”, czy może ,,nie dosłyszeć”. No właśnie, zanim przejdę do reguły ortograficznej, która pozwoli nam poprawnie zapisać to słowo, musimy w pierwszej kolejności wytłumaczyć, co to słowo w ogóle oznacza.
Zacznijmy więc zatem od rzeczownika: ,,niedowidzenie”. Jest to wada wzroku, która powoduje, że osoba z niedowidzeniem nie widzi wyraźnie kształtów. Możemy teraz śmiało wywnioskować, że słowo: ,,niedowidzieć” jest więc nieosobową formą czasownika, inaczej zwanym bezokolicznikiem.
W tym miejscu powinniśmy zastosować zasadę ortograficzną, która mówi nam, że partykułę ,,nie” z bezokolicznikami piszemy osobno, ale zdziwię Was, że nie jest to poprawna forma. Dlaczego? Pomimo że samo ,,nie” jest partykułą, to niestety nie istnieje takie słowo jak: ,,dowidzieć”. Tak więc wiecie już, czemu nie możemy zapisać tego słowa rozdzielnie, ponieważ nie istnieje takie słowo.
Przejdźmy więc zatem do poprawnej formy. Musimy tutaj pamiętać, że zaprzeczenie słowa dowidzieć zapisujemy łącznie. Poprawną formą zapisu jest więc tutaj: ,,niedowidzieć”. Jest to jeden z kilku wyjątków, które musimy zapamiętać.
Podam Wam teraz przykład użycia tego zaprzeczenia w zdaniu:
– Mój dziadziuś mógł niedowidzieć tego zapisu, ponieważ nie założył okularów do czytania.
Mam nadzieję, że zrozumieliście poprawną pisownię, a mój tekst okazał się dla Was przydatny. Dziękuję za uwagę i bardzo serdecznie Was pozdrawiam.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!