niemożliwe czy nie możliwe – razem czy osobno
W języku polskim nieraz można natrafić na słowo, w którym pisownia jest dla nas problemem. Niektóre dylematy dotyczą ortografii, ale dzisiaj zajmiemy się zapisem łącznym lub rozłącznym. Zapisujemy „niemożliwe” czy „nie możliwe”? Czy prawidłowy zapis określa jakaś pisownia? W jakich przykładowych zdaniach możemy użyć tego słowa?
niemożliwe czy nie możliwe- pisownia
Zacznijmy od ustalenia poprawnej formy. Jest to „niemożliwe”, ale dlaczego? Często do uzasadnienia zapisu wyrazu potrzebna jest zasada go określająca i tak jest również w tym przypadku. Reguła mówi, że partykułę „nie” z przymiotnikami zapisujemy łącznie (nie-możliwe).
Jak zapamiętać?
Pojawia się kolejny problem, a mianowicie jak następnym razem przypomnieć sobie prawidłową wersję? W większości przypadków wystarczy zapamiętać zasadę określającą pisownię i tak jest również tutaj. Wspomniałam wyżej, że mieszanka partykuły „nie”, oraz przymiotnika (jakie? możliwe) mówi nam o zapisaniu łącznym. Następnym razem, gdy pojawią się trudności, wystarczy przypomnieć sobie regułę.
Niemożliwe- rzecz nierealna, taka która nie ma prawa się stać. Słowa tego możemy użyć również, kiedy nie wierzymy, że coś się stało.
Przykłady zastosowania słowa „niemożliwe”:
1. To chyba niemożliwe, nie jestem w stanie uszyć tej sukni do jutra.
2. Zajęłam pierwsze miejsce w konkursie plastycznym, to niemożliwe!
3. Pierwsze ciasto które wydaje się w porządku, to chyba niemożliwe by w środku było upieczone.
4. Nie wierzę! Dostałam ocenę celującą z matematyki, to niemożliwe!
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!