niemożność czy nie możność – razem czy osobno
Dziś chciałabym wam przedstawić poprawny zapis wyrazu…, no właśnie ,,niemożność”, czy ,,nie możność”. Często na dyktandach, wypracowaniach, a nawet w krótkich tekstach wypada nam zapisać ten wyraz poprawnie, a my nie wiemy jak to zrobić, gdyż nie znamy reguły ortograficznej lub zasady, co by nam pomogła go dobrze napisać, a wtedy najczęściej piszemy go z błędem. Postaram się wam to wytłumaczyć, ale musimy podzielić sobie ten temat na dwie części.
Po pierwsze zacznijmy od tego, że nasze ,,nie” jest partykułą, a ,,możność” to rzeczownik. Będzie nam to przydatne potem w wypracowaniu i w życiu.
Po drugie natknęłam się dziś w Internecie, że ,,nie” z rzeczownikami piszemy zawsze łącznie na przykład:
-Moja koleżanka powiedziała mi dzisiaj, że odrobienie za mnie pracy domowej to niemożność, gdyż wtedy ja się niczego nie nauczę.
Ale czy oby na pewno jest to jedyny poprawny zapis tego rzeczownika z partykułą ,,nie” ? Warto przyjrzeć się temu tematowi bliżej. Otóż to prawda, że istnieje pewna reguła ortograficzna, że ,,nie” z rzeczownikami piszemy zawsze łącznie, ale również istnieje zasada, która mówi nam, że w niektórych przypadkach ,,nie” z ,,rzeczownikiem” piszemy oddzielnie. Warto podkreślić, że są dwa takie wyjątki, gdzie ,,nie” jest pisane osobno z ,,rzeczownikiem”. Pierwsza zasada mówi nam, że ,,nie” w zdaniach przeciwstawnych jest pisane rozdzielnie na przykład:
-Idź do sklepu kupić sok, nie słodycze.
A druga, która może być trudniejsza to taka, która mówi nam, że ,,nie” piszemy oddzielnie z rzeczownikiem, gdy ten pełni w zdaniu rolę orzecznika na przykład:
-Kasia jest od ciebie o dwa lata młodsza i umie zadbać o porządek, a ty na odwrót, nie wstyd ci?
Mam nadzieję, że dzięki mojemu wypracowaniu pomogłam zrozumieć Wam ten temat. Serdecznie pozdrawiam.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!