nienawidzę czy nie nawidzę – razem czy osobno
Chciałabym przedstawić Wam dzisiaj poprawną formę zapisu słowa „nienawidzę”. Dużo osób zastanawia się, czy trzeba to zapisać łącznie, czy rozdzielnie. Postaram się rozwiać Wasze wątpliwości na ten temat. Wyraz „nienawidzę” jest odmienioną przez osoby formą nieosobowej formy czasownika nienawidzić. A cóż to znaczy? Jest to uczucie do kogoś lub czegoś nienawiści, niechęci, odrazy lub obrzydzenia. Ciekawostką jest tutaj fakt, że dawniej w staropolszczyźnie zapisywało się go rozdzielnie. Motywowano to tym, że było to zaprzeczenie słowa nawidzić, czyli lubić lub kochać. A jak tworzymy zaprzeczenia? Tak samo, jak w dzisiejszych czasach przez dodanie przed wyrazem partykuły nie. W dzisiejszych czasach wyraz ten jest niesamodzielny znaczeniowo, dlatego piszemy go łącznie.
Wyraz nienawidzę jest jak wspomniałam wyżej jest odmienioną formą w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Jak każdy czasownik odmienia się przez osoby. Ale czy pamiętacie jak to zrobić? Pozwolę sobie Wam to przypomnieć.
Liczba pojedyncza:
Pierwsza osoba: (ja): nienawidzę
Druga osoba (ty): nienawidzisz
Trzecia osoba: (on, ona, ono) nienawidzi
Liczba mnoga:
Pierwsza osoba: (my): nienawidzimy
Druga osoba (wy): nienawidzicie
Trzecia osoba: (oni, one): nienawidzą
Przykłady użycia w zdaniach:
1. Mamusiu, przecież wiesz dobrze, że nienawidzę jajecznicy z pomidorami, po co mi ją robisz w każdą niedzielę?
2. Pani w szkole poprosiła nas o zrobienie przedstawienia na podstawie lektury „Chłopcy z Placu Broni”, a ja tak bardzo nienawidzę tej książki, ponieważ wcale do mnie nie przemówiła.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!