niepół czy nie pół – razem czy osobno
,,Nie pół”, czy ,,niepół”? Oto jest pytanie, na które dzisiaj chciałabym Wam odpowiedzieć. Zatem zastanówmy się, która forma pisowni będzie poprawna: łącznie, a może rozdzielnie? Potraficie wskazać tutaj regułę ortograficzną, która pomoże Wam zrozumieć pisownię tego wyrazu?
Przejdźmy zatem do zasady ortograficznej, która będzie nam tutaj przydatna. Jak wiecie wyrażenie to składa się z dwóch części mowy. Przedrostek ,,nie” to partykuła, która jest niesamodzielną częścią mowy. Wyraz ,,pół” jest liczebnikiem, a chcąc powiedzieć jeszcze dokładniej, to jest to liczebnik ułamkowy, który oznacza, że mamy na myśli dokładnie połowę jakiegoś przedmiotu. Jeśli już mamy określone dwie części mowy, to możemy zastosować regułę ortograficzną, która mówi nam, że: ,,partykułę nie z liczebnikami piszemy zawsze rozdzielnie”. Tak więc śmiało możemy tutaj wysnuć wniosek, iż poprawna forma zapisu jest tylko jedna: ,,nie pół”.
W tym miejscu podam Wam przykłady poprawnego użycia tego wyrażenia w zdaniach:
– Jeśli idziesz do sklepu, to kup proszę nie pół, ale cały bochenek chleba.
– Mama poprosiła tatę, aby wracając z działki zabrał ze sobą nie pół, ale całą dynię.
– Pani na lekcji matematyki długo tłumaczyła dzieciom, że ćwiartka, to nie pół, lecz jedna czwarta część całości, a oni nadal nie potrafili tego zrozumieć.
– Mój brat bardzo chciał zjeść całą pizzę, a nie pół, ale rodzice się nie zgodzili, ponieważ by go bolał brzuch.
Podsumowując musicie zapamiętać, że partykułę ,,nie” z liczebnikami piszemy zawsze rozdzielnie.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!