nieprzestrzeganie czy nie przestrzeganie – razem czy osobno
Mamy tutaj do czynienia z kolejnym określeniem, które będzie pisane zależnie od kontekstu wypowiedzi.
Pisownię nieprzestrzeganie, czyli łącznie tłumaczy reguła o pisowni partykuły nie z rzeczownikami, a takim jest słowo przestrzeganie.
Przykłady
– Rażące nieprzestrzeganie zasad jakie obowiązują na stanowisku pracy będzie, po kilkukrotnym upomnieniu formalnym, skutkować wyrzuceniem z pracy.
– Zdecydowanie niemoralne jest nieprzestrzeganie obecnie stanowiącego prawa w Polsce.
– Tym razem nieprzestrzeganie przepisów okazało się zbawienne, ponieważ, dzięki temu mogliśmy podjąć akcję ratowania topiącego się dziecka, które z niewyjaśnionych przyczyn oderwało się od reszty.
Pisownia nie przestrzeganie oddzielnie stosowana będzie w stosunku do przeciwności postawionego kontekstu.
– Moim zadaniem w tej konkurencji było nie przestrzeganie obowiązujących zasad, lecz robienie wam jak najbardziej pod górkę, żeby do maksimum utrudnić wykonanie tego zadania.
– Gdyby prawo mówiło o nie przestrzeganiu obecnie panujących zapisów, ale o ich regularnym łamaniu, to jasno i klarownie można byłoby stwierdzić, że mamy do czynienia z ustrojem zbliżonym do totalitaryzmu.
– Pracownik nie przestrzegał a notorycznie łamał panujące zasady, dlatego mogłem podjąć tylko jedną decyzję, o wyrzuceniu go z pracy w trybie natychmiastowym.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!