niesłony czy nie słony – razem czy osobno
Według reguł ortograficznych partykułę „nie” wraz z przymiotnikami, które są w stopniu równym piszemy łącznie. Najlepiej ilustrują to zdania:
To morze jest niesłone.
Natomiast jeżeli w zdaniu chcemy pokazać coś przeciwstawnego, partykułę ,, nie ” z rzeczownikiem piszemy osobno. Najlepiej ilustruję to zdanie:
Ta zupa jest nie słona, ale słodka.
Można też skorzystać z zasady, że ,, nie ” z rzeczownikami piszemy łącznie. Nawet niezależnie od tego, czy jest to wyraz zleksykalizowany na przykład: niepokój, niedotrzymanie. Są jednak pewne wyjątki, podczas gdy partykuła ,, nie ” jest wyraźnym przeciwstawieniem wtedy piszemy je osobno na przykład: Nie korektor, ale redaktor.Pisownia partykuły ,, nie ” zależy również od różnych części mowy.
Pisownia ,, nie ” z:
a) przymiotnikami:
partykułę ,, nie ” piszemy wtedy łącznie na przykład: niedrogi, niebrzydki, nieciekawy.
Są jednak wyjątki gdzie ta zasada nie obowiązuje.
Pierwszy wyjątek to gdy drugi człon jest w przeciwstawieniach logicznych piszemy je wielką literą.Wtedy piszemy je z łącznikiem na przykład: nie-Szekspirowski.
Drugą zasadą jest, gdy partykuła ,, nie ” łączy się z przymiotnikiem w stopniu wyższym i najwyższym. Wtedy zapisujemy je osobo. Najlepiej ilustrują to przykłady: nie najlepszy.
b) imiesłowami:
Partykułę ,, nie ” z imiesłowami przysłówkowymi piszemy osobno. Na przykład: nie wiedząc, nie czytając.
c) przysłówkami:
przysłówki utworzone od przymiotników w stopniu równym piszemy łącznie.Natomiast w stopniu wyższym i najwyższym piszemy rozdzielnie.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!