niesmaczny czy nie smaczny – razem czy osobno
Na co dzień tysiące słów krążą wokół naszej komunikacji, ale czy tylko te, o których wiemy istnieją? Na pewno ich duża część nadal jest dla nas tajemnicą, bo zapamiętanie tych milionów wyrazów w języku polskim jest nie lada wyzwaniem. Najczęstsze miejsce ich występowania to różnego rodzaju rozmowy, w których skupiamy się na wymowie. Nie obejdzie się jednak poprawnych zapisów, ponieważ bez nich praca pisemna czy wiadomość są kłopotem. Nasza społeczność popełnia sporo błędów, nawet nieświadomie, bo ludzie są przekonani, że pisząc słowo robią to prawidłowo. Rzeczywiście w większości przypadków tak jest, ale zarówno niecelowe pomyłki, jak i wątpliwości mogą występować naprawdę często. Dzisiaj omówimy zapis przymiotnika z partykułą „nie”.
Niesmaczny, nie smaczny- problem z pisownią
Przymiotnik „niesmaczny” odnosi się do jedzenia, kiedy jest ono niedobre, przesolone, przesłodzone i tak dalej. Co do zapisu, częstszą wersją używania będzie „niesmaczny”. Druga forma tylko w nielicznych przypadkach jest poprawa, a mianowicie gdy wskazujemy przeciwieństwo, np. Ten obiad jest nie smaczny, lecz zbyt doprawiony.
Kiedy używamy czego?- utrwalanie
Aby następnym razem przypomnieć sobie prawidłowe użycie każdej z form, musimy zapamiętać dwie rzeczy. Partykuła „nie” z przymiotnikami jest zapisywana łącznie, natomiast jeśli chcemy użyć zapisu oddzielnego jako przeciwieństwa, jest to poprawne. O wszystkim decyduje sytuacja przedstawiona w zdaniu, dzięki zrozumieniu jej łatwo przyjdzie użycie prawidłowej wersji.
Przykłady zastosowania przymiotnika „niesmaczny” w zapisie łącznym i oddzielnym:
→Ten naleśnik jest niesmaczny, strasznie słony i niesłodki. Wydaje mi się, że przez przypadek zamiast cukru dodałaś sól.
→Ten tort jest nie smaczny, lecz kompletnie przesłodzony. Według mnie jest w nim za dużo cukru.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!