niespełna czy nie spełna – razem czy osobno
Poprawna pisownia tego wyrazu to niespełna, a więc łącznie.
Niespełna przyjmuje tutaj roli partykuły, czegoś na wzór liczebnika, to jedyna reguła która mówi o tym, że to jest zapisywane łącznie, pisownię należy więc zapamiętać.
1. Po niespełna godzinie ciężkiej pracy, musiałem zrobić sobie przerwę, bo nie dawałem już fizycznie rady wytrzymać tempa.
2. Niespełna miesiąc temu rozpoczęto budowę nowego obiektu sportowego, a już dziś pojawiła się kontrowersja, że środków na dokończenie inwestycji może zabraknąć.
3. Decydując się na strzał z niespełna 25 m postanowił sprawdzić swoje szczęście, no trzeba przyznać, że na razie wyciąga same mydła, które czyszczą odbiorniki telewizorów, bo są to bardzo mierne strzały.
4. Mówiłeś, że ogarnąłeś wszystkie naczynia w zalewie, a tu niespełna połowa została umyta, więc grzecznie teraz wrócisz do kuchni i dokończysz to co rozpocząłeś.
5. Gdyby nie jego kapitalna postawa względem reszty drużyny to niespełna rozumu reszta składu dzisiaj zostałaby zrównana z parkietem a ta przez większy dystans starcia byli względnie równorzędnym rywalem.
6. Maraton jak doskonale wiemy liczy 42.195 km. Jestem tak genialnie przygotowany do trudnych wyzwań, że zszedłem po niespełna 20 km. Moja forma i dyspozycja podczas dzisiejszego biegu to był żart i wzięcie udziału w tym maratonie to był żart, bardzo dużo brakuje mi jeszcze do jakiekolwiek formy.
7. Dostaliśmy potężną podwyżkę od władz firmy, całe, okrągłe, niespełna 17 zł. Mam nadzieję, że od takiego dobrodziejstwa teraz nie czeka firmy bankructwo.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!