niestosownie czy nie stosownie – razem czy osobno
Często można spotkać się ze słowem, którego pisownia staje się małym problemem. Możemy brać pod uwagę kilka opcji, ale zazwyczaj tylko jedna jest poprawna. Znajdą się też wyjątki, w których dwie wersje są prawidłowe. W naszym języku istnieją miliony słów, a więc łatwo wywnioskować, że zapamiętanie ich jest raczej niemożliwe. Mimo wszystko im więcej ich znamy i im bardziej utrwalamy zasady, tym łatwiej będzie w przyszłości. Poprawne wysławianie się, zapisywanie i budowanie zdań powinno być jednym z priorytetów, bo przecież znajomość języka polskiego jest bardzo ważna. Dzisiaj porozmawiamy o jednym z przysłówków oraz oczywiście, jak powinniśmy go zapisać.
Niestosownie, nie stosownie- pisownia łączna czy oddzielna?
Zacznijmy od samej definicji tego przymiotnika. „Niestosownie” to inaczej nieodpowiednie podejście, wybranie sukienki czy odpowiednich słów do okoliczności, np. Zachowałam się niestosownie, nie powinnam była się tak odzywać. Co do zapisu, zarówno pierwszą, jak i drugą formę uznajemy za poprawną. Pisowni łącznej używamy, kiedy przysłówek odprzymiotnikowy (niestosowny- niestosownie) zawiera partykułę „nie” i widzimy go w stopniu równym. Drugi zapis wskazany jest, gdy pokazujemy przeciwieństwo.
Przykłady zastosowania:
„Niestosownie”
→Ubrałaś się niestosownie, przecież idziemy na ślub. Masz mnóstwo sukienek, załóż tą granatową, będzie pasować jak ulał.
→Niestosownie zacząłem rozmawiać z szefem. Moja postawa bardzo go zdenerwowała.
„Nie stosownie”
→Mówisz nie stosownie, lecz bardzo niegrzecznie.
→Nie stosownie, lecz nieodpowiednio.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!