nieuzupełnione czy nie uzupełnione – razem czy osobno
Poprawna przyjęta forma pisowni tego zwrotu to nieuzupełnione, czyli łącznie, ale obie formy będą poprawne. Zależnie jak to zwykle bywa od kontekstu wypowiedzi.
Przymiotniki w stopniu równym z partykułą „nie” piszemy łącznie
– Znowu twoje notatki są nieuzupełnione, dlatego nie mam w tym momencie innego wyjścia tylko wpisać ci ocenę niedostateczną a jutro widzę uzupełniony zeszyt, inaczej będzie kolejna jedynka.
– Nieuzupełnienie baku w samochodzie miało jednak poważne konsekwencje, bo samochód stanął nam w pół drogi.
– Znalazłem nieuzupełnione materiały dotyczące schematu działań maszyny, musisz to jak najszybciej uzupełnić, bo inaczej inspektorzy nie odbiorą tego sprzętu z naszego magazynu i będziemy mieli poważne straty.
– Mamy jeszcze nieuzupełnione etaty na kilka stanowisk w produkcji, więc być może uruchomimy niedługo nabór i zobaczymy kto będzie zainteresowany tym, aby podjąć się u nas zatrudnienia.
Pisownie oddzielnie będziemy stosować w zaprzeczeniu do kontekstu.
– Znalazłem twój zeszyt od matematyki. Jestem zawiedziony, bo jest on nie uzupełniony, ale praktycznie pusty, i jeszcze masz czelność się kłócić, że dostajesz jedynki za nic.
– Beczka z piwem jest nie uzupełniona ale pusta jak szklanka, to jest wielkie niedopatrzenie które musimy jak najszybciej odkręcić.
– Poszliśmy po rozum do głowy i nie uzupełniliśmy, ale lekko tylko zmodyfikowaliśmy pojemność gazu w butli, tak żeby zabrakło tego gazu operatorowi który zwykle tak cwaniakuje a teraz niech raz będzie na niego.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!