🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

niewiadomo czy nie wiadomo – razem czy osobno

Język polski regularnie pokazuje nam swoją wartość i jak ważne jest poznanie go. Priorytetem powinno być poznanie języka ojczystego, gdyż to nim posługujemy się na co dzień. Bez wiedzy na jego temat nie jesteśmy w stanie komfortowo porozumiewać się z innymi czy też napisać rozprawki do szkoły. Przykładów jest wiele, ale to nie one są tu najważniejsze. Często znając dużo słów w wymowie, mamy braki w formie pisemnej. Najlepiej opanować dwie, gdyż zarówno rozmowa, jak i zapis pod różnymi względami bardzo się przydają. Zasady bardzo ułatwiają sprawę, gdyż to od nich najczęściej zależy pisownia słowa. Dzisiaj omówimy zapis powyższego słowa. Czy poprawnie jest łącznie? A może to oddzielność jest tu wskazana?
Niewiadomo, nie wiadomo- wątpliwość dotycząca zapisu
Słowo „nie wiadomo” oznacza daną sytuację czy okoliczność, w której nie jesteśmy wywnioskować przyczyny problemu lub po prostu o czymś nie wiemy. Zapis oddzielny wynika z zasady, która mówi, że partykułę „nie” występującą jako wykładnik zaprzeczenia razem ze słowem „wiadomo” musimy zapisać osobno. Słowa warto, wolno itp. również są oparte na tej regule.
Przykłady zastosowania słowa „nie wiadomo”
→Nie wiadomo kto to zrobił, ale mam pewne podejrzenia dotyczące tej sytuacji.
→Moja babcia upiekła ciasto, ale nagle zniknęło! Nie wiadomo kto je zjadł, ale obstawiam, że to moja siostra.
→Jeszcze nic nie wiadomo na temat tego konkursu fotograficznego, lecz sądzę, że wezmę w nim udział. Bardzo lubię robić zdjęcia, a to świetna okazja do sprawdzenia się!

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!