niezwiązany czy nie związany – razem czy osobno
Poprawna pisownia będzie zależna od kontekstu użycia.
W przypadku tradycyjnego użycia tego zwrotu, czyli partykuły nie z przymiotnikiem będziemy to pisać łącznie.
– Bardzo ciekawy wykład, musimy to przyznać, problem z tym, że niezwiązany z dzisiejszym tematem naszego spotkania.
– Musimy znaleźć niezbite dowody na to, że obecnie zatrzymany jest niezwiązany w ogóle z tą sprawą, bo jestem przekonany, że za porwaniem stał ktoś zupełnie inny, a on ze strachu kogoś kryje.
– Mamy problem, ponieważ w naszej firmie nie możemy pozwalać sobie na zatrudnianie osób, które są z nami niezwiązane. Musimy do końca tygodnia mieć jasną deklarację, czy chcecie związać się z nami stałymi umowami, czy jednak będziemy musieli się rozstać.
Pisownię „nie związany”, a więc osobno będziemy stosować tak jak zawsze w zaprzeczeniu do kontekstu wypowiedzi.
– On jest nie związany ze swoją dziewczyną, a bardziej na boku, tak jakby on jej już nie kochał.
– Myślałem, że on nie jest związany z tym regionem. Jednak odkąd zaczął karierę w stolicy, to na każdym możliwym kroku stara się pokazać i nie zapominać o regionie i mieście, z którego pochodzi. Widać, że na szczęście żadna sodówka mu do głowy nie strzeliła.
– Ten węzeł został przeze mnie nie związany, a tylko lekko zawinięty, żeby nikt nie miał do ciebie pretensji, że nie potrafiłeś tego zrobić samodzielnie. Ale od następnych zajęć musisz już umieć samemu zapleść taki węzeł, bo będziemy musieli to robić wspólnie i na tej podstawie będziecie z tego odpowiednio oceniani.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!