nosorożec czy nosororzec
,,Nosorożec” czy ,,nosororzec”? Jaki jest poprawny zapis? Czas rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć ci na to pytanie.
A więc, poprawny zapis to ,,nosorożec”. Pewnie zapytasz dlaczego? Już ci to tłumaczę.
Nosorożec jest zwierzęciem, które ma na nosie róg, prawda? A zasada ortograficzna mówi, że ,,ż” piszemy, gdy wymienia się ono na: ,,s, z, g, h, dz, ź”. W tym słowie ,,ż” wymienia się na ,,g”, co ukazuje para wyrazów: ,,nosorożec – róg”.
Oto kilka przykładów zdań z zastosowaniem tego oto słowa:
Michalina i Paulina były dzisiaj na wycieczce w pobliskim zoo, gdzie widziały piękne nosorożce, ogromne słonie, drapieżne lwy i młode żyrafy.
Moimi ulubionymi zwierzętami są zdecydowanie nosorożce, hipopotamy i niedźwiedzie polarne.
Nosorożec to duży ssak, który ma róg na nosie.
Gdy kilka miesięcy temu byłam z rodzicami na wyjeździe do Afryki, na tamtejszej sawannie widziałam biegnące stado nosorożców.
Od najmłodszych lat życia Roksana uwielbia nosorożce i bardzo interesuje się ich życiem, dlatego na swoje siedemnaste urodziny dostała koszulkę z podobizną małego nosorożca i bilet lotniczy do Kenii, by móc na własne oczy zobaczyć te piękne zwierzęta w ich naturalnym środowisku życia.
Moim największym marzeniem jest lot do krajów afrykańskich, by móc ujrzeć żyrafy, lwy, słonie i nosorożce.
A więc, podsumujmy wspólnie to wypracowanie. Wiesz już, że poprawny zapis to ,,nosorożec”, ponieważ definicja wyrazu ,,nosorożec” to zwierzę, które ma róg. A zasada ortograficzna mówi, że ,,ż” piszemy po kilku głoskach wspomnianych na początku, między innymi o ,,g”. Ukazuje nam to para słów: ,,nosorożec – róg”.
Dziękuję za przeczytanie tego wypracowanie i mam nadzieję, że było ono pomocne.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!