nowonarodzony czy nowo narodzony – razem czy osobno
W zależności od kontekstu obie formy są poprawne. 1) Pisownia oddzielna – połączenie przysłówka „nowo” i wyrazu odmiennego (w tym wypadku przymiotnika „narodziny”) będziemy pisać oddzielnie. Przysłówka nie traktujemy w takich wyrażeniach jak partykuły, którą pisano by łącznie.
Przykłady:- Mamy dzisiaj czterech nowo narodzonych w miejskim szpitalu.
–
Po wyjściu ze szpitala po zabiegu daleko mi jeszcze było do stanu nowo narodzonego, ale teraz już wszystko powinno iść z górki i z każdym dniem powinienem czuć się coraz lepiej.
–
W ciągu dnia ze stanu nowo narodzonego zszedłem do poziomu ledwo żywego, ten dzień w pracy był piekielnie wyniszczający. Dobrze, że wydarzył się w piątek, to mogę resztę dnia i weekendu poświęcić na leżeniu na tyłku i odpoczynku.
2) Pisownię łączną („nowonarodzony”) będziemy stosować w odniesieniu do cechy obiektu. Mówimy w takim wypadku o zrostach, które są używane dużo rzadziej, ale formalnie błędu stanowić nie będą.
Przykłady:- W naszej rodzinie pojawiło się nowonarodzone dziecię.
– Dawno nie czułem się tak wspaniale, jak dzisiaj. Zupełnie tak, jakbym był nowonarodzony.
– Przejmuje stanowisko trenera drużyny. Mam nadzieję, że właśnie objawiło się nowonarodzone szczęście i wspólnie znowu uczynimy z tego klubu zespół, którego będzie się bać całą Polska.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!