nóżki czy nószki, nórzki, nuszki
„Nóżki” to zdrobnienie od wyrazu „nogi” oznaczającego dolne kończyny u ludzi lub zwierząt, a także część sprzętu stanowiącą jego podstawę.
Poprawną pisownią tego wyrazu jest „nóżki” przez „ż” i „ó”, co wynika z zasad ortografii języka polskiego, według których „ż” piszemy, gdy wymienia się na „g”, a „ó”, gdy wymienia się na „o”. Tak właśnie dzieje się w innej formie tego wyrazu – „nogi”, zatem formy „nószki”, „nórzki” i „nuszki” pozostają niepoprawne.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem wyrazu „nóżki”:
Kiedy Janek był małym i, trzeba to przyznać, dość pulchnym pięciolatkiem, jego rodzice przy każdej okazji zabierali go w góry, jednak on nienawidził tych wycieczek, ponieważ od całodniowych wędrówek po krętych górskich szlakach bolały go nóżki.
Z mieszaniną przerażenia i fascynacji przyglądałem się niewielkiemu leśnemu pająkowi, którego nóżki zaplątały się w nitki mojego wełnianego sweterka, który był bożonarodzeniowym prezentem od babci.
Około dziesiątej rano czasu lokalnego miał miejsce niebezpieczny incydent w australijskiej szkole podstawowej, do której, w trakcie zajęć, wtargnęła fala skorpionów, jednak niebezpieczeństwo zostało zażegnane, kiedy nauczyciel polecił dzieciom, aby podniosły nóżki i nie przerywały pisania sprawdzianu.
Kiedy na farmie dziadka Justyny urodziło się bielutkie jagniątko, dziewczynka od razu zwróciła uwagę na jego, wyglądające na słabe, cieniutkie nóżki.
Odkąd w ich domu zamieszkał chomik Elmer, ulubioną rozrywką Marcina i jego braci stało się siedzenie przy jego wyłożonej trocinami klatce i przyglądanie się, jak szybko poruszają się nóżki stworzonka, kiedy biega ono w swoim kołowrotku.
Chociaż od naszego pierwszego spotkania minęło już dziewiętnaście lat, wciąż często wspominam wieczór, kiedy moja, wówczas przyszła, żona, nie znając ani słowa po francusku, przypadkowo zamówiła w paryskiej restauracji cały półmisek żabich nóżek w sosie musztardowym.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!