odpór czy odpur
Drodzy użytkownicy! Dziś pragnę przedstawić Wam poprawny zapis wyrazu…a no właśnie ,,odpór”, czy ,,odpur”? Wiele osób może pamiętać, jak pisze się to słowo, ale, czy pamięta, jaka jest reguła ortograficzna, i czy w ogóle jakaś jest? Na te pytania postaram się Wam dzisiaj odpowiedzieć
Odpór jest pisany przez ,,ó”, ponieważ wyraz ,,odpór” wymienia się na ,,odpory”, a pewna zasada ortograficzna mówi nam, że jeśli ,,u” wymienia się na ,,o” to wtedy zamiast ,,u” piszemy ,,ó”.
Zanim podam Wam przykłady zdań najpierw wyjaśnię znaczenie tego słowa i odmienię je przez przypadki. Dobrze, czyli wiemy, że odpór pisze się przez ,,ó”, ale czy wiemy co oznacza? Odpór to wyraźne przeciwstawienie się komuś lub czemuś.
Odpór to rzeczownik rodzaju męskiego, a więc odmienia się przez przypadki i liczby.
Liczba pojedyncza:
Mianownik: odpór
Dopełniacz: odporu
Celownik: odporowi
Biernik: odpór
Narzędnik: odporem
Miejscownik: odporze
Wołacz: odporze!
Liczba mnoga:
Mianownik: odpory
Dopełniacz: odporów
Celownik: odporom
Biernik: odpory
Narzędnik: odporami
Miejscownik: odporach
Wołacz: odpory!
Teraz podam Wam przykłady zdań z zastosowaniem wyrazu ,,odpór”:
-W mojej zabawie król zarządził odpór ataku.
-Na zajęciach z języka polskiego Pani kazała nam ułożyć zdanie z rzeczownikiem ,,odpór”.
-Gdy spytałam się mojej koleżanki dlaczego ,,odpór” jest pisany przez ,,ó” powiedziała, że przez to, że ,,ó” wymienia się na ,,o”.
Podsumowując wyraz ,,odpór” piszemy przez ,,ó”, ponieważ jak już wspomniałam wyraz ,,odpór” wymienia się na ,,odpory”, a pewna zasada ortograficzna mówi nam, że jeśli ,,u” wymienia się na ,,o” to wtedy zamiast ,,u” piszemy ,,ó”.
Mam nadzieję, że pomogłam.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!