okres czasu – pleonazm
Zamień czytanie na oglądanie!
„Okres czasu”, czy można tak powiedzieć lub napisać?
W języku polskim są pewne zwroty, które nastręczają wielu trudności i wielu ludzi nieświadomie utrwala błędnie formułowane wyrażenia. Do najczęstszych należą pleonazmy.
Pleonazm to słowo, które pochodzi z języka greckiego. Możemy je tłumaczyć jako nadmiar słów, zbyt wiele określeń definiujących to samo zjawisko lub przedmiot, czyli tzw. „masło maślane”. Oznacza niepotrzebne powtórzenia, których użycie staje się błędem językowym. Co ciekawe, pleonazmami mogą być również niektóre wyrażenia lub skrótowce, na przykład te związane z techniką: artykuły AGD, pamięć RAM, dioda LED, płyta CD, komputer PC, a także te, związane z prawem i administracją: numer NIP, podatek VAT, rejestr KRS lub medycyną: wirus HIV. Bardzo często w mowie potocznej używamy takich wyrażeń, ale powinniśmy mieć świadomość, że są one niepoprawne.
Przykładami błędów językowych, z jakimi najczęściej się spotykam w życiu codziennym są: cofać się do tyłu, spadać w dół, akwen wodny, fakt autentyczny, wracać z powrotem, sam jeden, najbardziej optymalne czy wspomniany na
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!