🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

orginał czy oryginał

W języku polskim na co dzień spotykamy się z problemami ortograficznymi i gramatycznymi. Ciężko zapamiętać zapisy tych milionów słów, ale warto znać ich dużo. Dzięki szerokiej wiedzy nasze wysławianie się jest bogatsze, bo wiemy o dużej ilości wyrazów. Niestety niesie to za sobą trudności, jakimi są zasady i poprawne formy słów. Dzisiaj omówię zapis powyższego słowa i wersję błędną. Zapisujemy „orginał” czy „oryginał”?
Orginał czy oryginał- Jak zapisujemy?
Najpierw zastanówmy się, co oznacza to słowo. Jest to coś niebędącego kopią, rzeczą pierwszą, nieprzerobioną i nie następną. Jeśli chodzi o odniesienie do ludzi, jest to osoba jedyna w swoim rodzaju, taka, która jest pozytywnie inna od reszty.
Teraz przyszła pora na powiedzenie o prawidłowej wersji. Jest to „oryginał”, a zapisując „orginał” popełniamy błąd ortograficzny. Niestety wiele osób używa nieprawidłowej formy, a razem z tym robi „byka”. W głównej mierze jest to spowodowane wymową, gdyż wiele osób pomija samogłoskę „y”. „Orginał” jest mniej dokładną wymową, ale dopuszczalną, natomiast w zapisie zawsze należy postawić tę literkę.
Przykłady zastosowania słowa „oryginał”:
→Moja koleżanka to po prostu oryginał! Nikt nie potrafi zrozumieć, dlaczego zawsze tak się wyróżnia. ✔
→Moja koleżanka to po prostu originał! Nikt nie potrafi zrozumieć, dlaczego zawsze się wyróżnia. ✘
→Dzisiaj w muzeum zobaczyłam oryginał ulubionego obrazu naszego wychowawcy. ✔
→Dzisiaj w muzeum zobaczyłam originał ulubionego obrazu naszego wychowawcy. ✘

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!