🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

parafraza czy peryfraza

„Parafraza” polega na omówieniu oryginalnego tekstu lub wypowiedzi w taki sposób, by za pomocą innych, niż użyte w oryginale słów, zachować sens wypowiedzi.

„Peryfraza” to figura stylistyczna, która ma za zadanie omówienie danego słowa lub wyrażenia w celu złagodzenia jego znaczenia (taką odmianę peryfrazy nazywa się eufemizmem) lub opisania danego zjawiska, zastosowania jego metafory.

Oba te określenia funkcjonują w języku polskim niezależnie od siebie, zatem obie formy są poprawne.

Przykłady zdań z poprawnym użyciem słowa „parafraza”:

Ze względu na czas jaki upłynął od tego zdarzenia nie pamiętam jakich dokładnie słów użył wysoki mężczyzna, by przekonać moją matkę do wzięcia od niego pożyczki, ale parafraza jego wypowiedzi mogłaby brzmieć: „Ta decyzja odmieni pani życie na lepsze.”

Dzięki pomocy mojego kolegi przez całą szkołę podstawową nie przeczytałem ani jednej lektury, ponieważ zawsze posługiwał się on łatwymi do zrozumienia i zapamiętania, ciekawymi i zabawnymi parafrazami, aby opowiedzieć mi treść książki.

Jeśli nie jesteś w stanie przypomnieć sobie dokładnego cytatu, posłuż się parafrazą, ale pamiętaj, żeby nie umieszczać wtedy zdania w cudzysłowie.

Przykłady zdań z poprawnym użyciem słowa „peryfraza”:

Katarzyna nie mogła opanować okrzyku zaskoczenia, kiedy na lekcji języka polskiego dowiedziała się, że jej najnowsza zła ocena z tego przedmiotu spowodowana była między innymi jej brakiem wiedzy na temat środka stylistycznego o nazwie peryfraza.

Opisując tragiczną scenę, mającą miejsce na usłanym trupami rycerzy polu bitwy, autor posłużył się licznymi peryfrazami, których zadaniem jest oddanie mrocznego klimatu scenerii przy jednoczesnym złagodzeniu nieprzyjemnych skojarzeń czytelnika.

Każda peryfraza, którą posługuje się ten wybitny poeta, przywodzi na myśl rzeczy i wartości po stokroć donioślejsze niż wszystkie średniowieczne pieśni rycerskie.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!