pascha czy pasha
Pascha to żydowskie święto obchodzone na pamiątkę wyjścia Izraelitów z Egiptu, u Chrześcijan obrządku wschodniego – Wielkanoc lub określenia słodkiego dania wielkanocnego z białego sera z bakaliami. Według reguły języka polskiego po „s” piszemy „ch”, dlatego poprawną formą jest „pascha”.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem wyrazu „pascha”:
Pascha to przepyszny słodki deser wykonany z twarogu z dodatkiem utartego z cukrem masła i dodatkiem bakalii, który wiele rodzin stawia na wielkanocnym stole, ku uciesze najmłodszych, takich jak ja i moje rodzeństwo, którzy tylko czekają na to, by mama i babcia zajęte świątecznymi przygotowaniami odwróciły na chwilę wzrok, by po kilku sekundach przekonać się, że z nadzwyczajnego przysmaku prawie nic nie zostało.
Pascha, którą wykonałam w tym roku na świąteczny stół zrobiła istną furorę i nikt nie chciał jeść nic innego, co wbrew pozorom bardzo mnie zdenerwowało, ponieważ zrobienie paschy zajęło mi jedynie piętnaście minut, a z pozostałymi potrawami męczyłam się wiele godzin i okazało się, że niewdzięczna rodzina ma to wszystko w nosie.
Pascha w judaizmie rozpoczyna się piętnastego dnia miesiąca nissan i trwa siedem dni.
Moja rodzina wyznaje judaizm, dlatego nie obchodzimy Wielkanocy, tylko Paschę, i chociaż obecnie wszystkim moim przyjaciołom wydaje się to normalne i oczywiste, pamiętam, że kiedy byliśmy dziećmi niektórzy dokuczali mi, ponieważ świętowaliśmy w inny sposób i w innym czasie niż większość kolegów i koleżanek.
Powiedziałam Korneliuszowi, że nie będę mogła wybrać się z nim i naszymi przyjaciółmi na biwak i spływ kajakowy, ponieważ w przyszłym tygodniu obchodzę Paschę i chciałabym spędzić ten czas z rodziną, a on się obraził i powiedział, że to na pewno tylko wymówka i tak naprawdę po prostu nie mam ochoty spędzać z nim czasu.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!